

| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 3 mm |
| Width | 3 mm |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Number of Pins | 8 |
| Height | 860 µm |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Interface | Serial |
| Output Type | Voltage |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Supply Voltage | 2.7 V |
| Number of Channels | 2 |
| Number of Bits | 10 |
| Supply Type | Single |
| Number of DAC Channels | 2 |
| Integral Nonlinearity (INL) | 2 LSB |
| Number of Converters | 2 |
| Settling Time | 30 µs |
| Nominal Supply Current | 120 µA |
| Resolution | 1.25 B |
| Schedule B | 8542390000 |
| RoHS | Compliant |
| Packaging | Tube |
| Analog Supply Voltage | 2.7 V to 5.5 V |
| Max Digital Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Digital Supply Voltage | 2.7 V |
| Reference Type | External |
| Interface Type(Data Interface) | SPI |
| Core Architecture(core/core processor) | Oversampling Interpolating DAC |
| Differential Output | No |
| Number of D/A Converters | 2 |
Stock: 16
Distributors
pcbx
Unit Price$9.73008
Ext.Price$9.73008
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $9.73008 | $9.73008 |
| 10 | $8.36515 | $83.65150 |
| 25 | $7.93763 | $198.44075 |
| 50 | $7.53187 | $376.59350 |
| 100 | $6.90650 | $690.65000 |
